Úvodní stránka
Magazín Upper Deck v ČR České karty DS Hockey Collector Sběratelé

 Dnes je .  Přejeme Vám hezký den.



Info e-mailem:


Nechejte si zasílat informace o novinkách na našich stránkách. Nic vám pak neuteče!

V této sekci najdete vše potřebné o světě hokejových karet. Následující řádky by vám měli pomoci zorientovat se v záplavě pojmů, kterými jste dennodenně zahlcováni. Věříme, že se vám Slovníček stane věrným pomocníkem. 

 

Zjistili jsme, že mnoha sběratelům činí velké problémy zvládnutí tzv. sběratelské terminologie", která vám ušetří nejedno ťuknutí do klávesnice či navíc vyřčené slovíčko. Ale co je hlavní, pomůže Vám se zorientovat ve světě hokejových karet. V následujícím průvodci nazvaném velice prostě "Slovníček" si vysvětlíme nejzákladnější pojmy. Pokud by Vás napadlo něco, co zde chybí, ozvěte se !

Část první – set a základní druhy karet

set – souhrn všech vydaných karet (existuje základní set, jeho paralelní verze a inzertní set). Počet karet se liší sérii od série, vždycky je ale samozřejmě dodrženo pravidlo číslování od jedné.

Podle velikosti základního setu lze lehce usoudit, na kolika kartách budou hráči daného týmu. Pokud hledáte série s velkým počtem karet, tak jedině BAP Memoralibia, Pacific, Topps nebo Victory (mezi 300 – 400 karet). Většina sérií má základní set o velikosti do 100 karet. Pamatujte si, čím menší set, tím větší pravděpodobnost že narazíte ve svém balíčku na opravdové hvězdy. Mnoho setů může obsahovat i tzv. subset (jedná se o jakýsi set v setu s tradičním číslováním, např. 71-90. Cena karet základního setu a subsetu se nijak výrazně neliší, záleží na konkrétní série – poradí vám Beckett).Některé subsety mohou být limitovány, čímž je logický zvýšena i jejich hodnota.

SP (short print) – mnohdy považován za součást základního setu, jedná se o karty vydané pouze v nějakém malém nákladu, často limitované určitým počtem kopií (např. 1250). Povětšinou jsou jako SP vydáváni nováčci a jejich RC (ještě se zmíníme později), výjimkou nejsou ani limitované karty hvězd. SP poznáte od inzertní karty velice jednoduše, a to opět číslováním (pouze číslo, bez písmena, třeba 98)

základní karta – součást základního setu, v každém balíčku je jich několik

paralelní karta – jedná se o paralelní verzi karty základního setu, liší se případ od případu. Můžete ji poznat podle jiné barvy, natištěného podpisu nebo určité limitace zobrazené na přední, popř. zadní straně karty (př. 14/99). Paralelní verze má samozřejmě větší cenu než řadová karta, zpravidla neplatí u RC

inzertní karta – jedná se o kartu vkládanou do balíčku v určitém, ale známém poměru. Tento poměr lze zjistit na zadní straně každého balíčku. Např. poměr 1:7 znamená, že karta z dané inzertní série se vyskytuje v průměru v každém sedmém balíčku. Pokud by vás zajímal rozsah vkládek, pohybuje se od 1:1 až po kupříkladu šílených 1:30 000

RC (rookie card) – dá se nazvat jakousi nováčkovskou kartou. Nejlepší nováčci jsou sledováni od svého útlého věku a není tomu jinak ani u firem vydávající kartičky. Proto při sehrání prvních zápasů NHL jsou vydány v mnoha sériích tzv. RC karty (u dražších sérií jsou různě limitováni, např. 139/900). Dnes má každý nováček několik RC o různé hodnotě. Přibližně do roku 1990 měl každý „freshman“ pouze jednu, max. dvě RC ! Před začátkem sezóny 2000-2001 bylo domluveno, že RC budou vydávány až po sehrání prvního zápasu v NHL daným nováčkem. Proto můžete narazit na tzv. redemption karty, jedná se doslova o výměnné poukázky zaručující vám kartu jednoho z nováčků, který nastoupí za daný klub během sezóny. Platnost redemption karet, teda doba, po kterou jsou vyměnitelné je předem stanovena (např. Upper Deck až 5 let), pokud by během této doby v daném klubu nikdo takový nenastoupil, firma vám ji vymění za nějakou jinou. Při výměně je potřeba počítat s určitým poplatkem (1-5$). Neplatí pro tzv. on-line výměny (po bezplatné registraci), více na stránkách Upper Decku

AU (autograph card) – karta podepsaná hráčem NHL či nižší zámořské soutěže. Povětšinou se vyskytuje v balíčcích jako inzertní karta, v některých sériích je dokonce v poměru 1:1 (BAP, okolo 10$/bal.)

packbalíček

box – krabice obsahující určitý počet balíčků (6 – 36)

caseobsahuje několik boxů

Na závěr ještě pár slov k hobby a retail verzím. Některé série jsou vydávány ve dvou verzích - hobby a retail. Nejčastějším důvodem je vyšší cena hobby verze (např. každý balíček Private Stock obsahuje 1 jersey kartu, cena se tím pádem pohybuje okolo 15$). Výrobce tudíž vydává i retail verzi (cena je třeba okolo 3$, ale šance na nalezení jersey karty je např. 1:25) . Stejný systém je použit třeba u nováčků. Některé paralelní verze nebo inzerty se mohou vyskytovat pouze u jedné verze. Proto je důležité si podrobně přečíst popisek ke každé sérii, o jejíž koupi máte zájem. 

Část druhá - memoralibia karty

Vkládány do balíčků od sezóny 1996-1997. Jedná se o kartu obsahující nějaký kousek výstroje daného hráče. Existuje mnoho druhů, jejich počet se nadále rozšiřuje.

 

jersey card – nejznámější a také nejpoužívanější. Karty s kouskem dresu. Může se vyskytovat i ve variantách double (dva kousky), triple (tři kousky) nebo quad (čtyři kousky dresu) na jedné kartě.

swatch – kousek použitý k výrobě (white swatch = bílý kousek)

double sided – oboustranná karta, na každé straně kousek výstroje

stick card – karta s kouskem hokejky

leg pad – karta s kouskem brankářského betonu

glove – karta s kouskem rukavice

puck – karta  s kouskem puku

skate – karta s kouskem brusle

patch card – nejcennější. Jedná se o kartu obsahující kousek nášivky (loga týmu, čísla či jména hráče, znaku NHL, atd.)

multicolor card – kousek výstroje použitý na výrobu této karty je vícebarevný.

Vývoj v této oblasti se rok od roku posouvá dopředu, uvidíme, čeho se dočkáme třeba v příští sezóně. Výslednou cenu určuje několik faktorů. Tím nejdůležitějším je limitace, dále použitá výstroj a také zobrazení hráči, podpis a multicolor swatch cenu samozřejmě zvyšuje.

Část třetí - grading

graded card – karta ohodnocená tzv. gradingem

grading - speciální druh uchování a ohodnocení stavu karty. Na trhu působí vícero firem, nejznámější Beckett Grading Services (BGS) Zjednodušený postup vypadá asi takto. Karta je důkladně prohlédnuta, poté vložena do speciální ochranné krabičky a nakonec ohodnocena. Všechny důležité informace o každé kartě vám poskytne štítek obsahující následující informace. Tím nejdůležitějším je celkové hodnocení (0 – 0,5 – až 10, přičemž 10 znamená maximum). Nejlepší karty mají 9, 9,5 nebo 10. Může se vám zdát, že je to rozdíl vcelku nepatrný, ovšem cena karty ohodnocené na 10 je několikanásobně vyšší než je tomu u více či méně poškozených „kolegů“. K čemu je vlastně celá věc dobrá ? Pokud máte zájem o koupi cennější RC karty, grading vám zaručí, že peníze, které jste se rozhodli investovat se nacházejí v kartě určité kvality, kterou můžete případným zájemcům zaručit. Karta je chráněna a vy se nemusíte bát jejího poškození
 Na grading se vrhlo několik firem, jejichž stupnice se mírně liší, ovšem samozřejmě jsou dodrženy určité zákonitosti, v tomto případě bych vás opět odkázal na časopise Beckett. Dále na jejich oficiálních stránkách se dá v sekci Grading cards najít seznam gradovaných karet jednotlivé hráče včetně hodnot, které karty dosáhly.

  Stupnice používaná pro graded karty (3 nejznámější firmy)

                                    BGS            PSA            SGC

Pristine                           10               N/A             100

GemMt                             9.5              10               98

Mint                                  9                  9               96

NmMt+                             8.5              N/A              92

MnMt                                8                   8               88

MrMt+                               7.5              N/A             86

MrMt                                 7                   7               84

 N/A - nepoužívá

Snad vám tyto řádky pomohli pochopit něco nového o světě hokejových karet. Pokud vám zde něco schází, nebojte se nás kontakovat.

 

 

  Vyhledávání


na Hockeycards.cz 
na internetu


Powered by FreeFind




Reklama:


Vaše problémy na naše hlavy!

Nelíbí se Vám něco? Něčemu nerozumíte? Potřebujete poradit? Neváhejte a zeptejte se!

 

 

 
 Copyright © 2001 Velecký Lukáš, Hauerland Lubomír, Corfix
 Jakékoliv dotazy, připomínky či návrhy posílejte na adresu: info@hockeycards.cz