Osobnosti extraligy (díl první - Zdeněk Šmíd)

Právě pod názvem "Osobnosti extraligy" se můžete každé dva týdny těšit na portrét jednoho z extraligových hráčů. Ať už se jedná o Vašeho oblíbence, výtečného gólmana, tvrdého obránce, nezadržitelného střelce či nadějného juniora, věříme, že si seriál, který pro Vás připravuje Petr Šašek oblíbíte. 

Zdeněk Šmíd aneb putování pod Ještěd  

Zatímco hokejisté potí v letní přestávce před začátkem nové hokejové sezóny těla při tvrdé a nepříliš milované letní přípravě, pro klubové manažery, agenty a ostatní činovníky  se hokejové léto nese v duchu hráčských výměn, dohadování o podmínkách nových smluv a shánění nových posil. Nejvíce posil mezi extraligovými kluby letos získaly pražská Sparty a Slavie, jejichž manažeři ulovili nejlepší hráče minulé sezóny, jmenovat můžeme Petra Lešku, Davida Hrušku nebo Daniela Brandu. Trochu jiné problémy měli činovníci extraligového nováčka z Liberce. Jejich úkolem bylo posílit kádr, který si příslušnost v domácí nejvyšší soutěži vybojoval teprve loni,  v baráži proti Kladnu. Vyřešit bylo třeba i klíčový post gólmana. A tak právě pod Ještědem skončilo evropské putování brankáře Zdeňka Šmída.

Zdeněk Šmíd s hokejem začínal v Plzni, později však přesídlil do Karlových Varů, kde cítil, že by mohl dostat více příležitostí než v západočeské metropoli . Za Becherovku zářil v extralize juniorů a neunikl hledáčku trenérů reprezentace do 20 let. Na mistrovství světa „dvacítek“ 2000  ve Švédsku byl oporou českého týmu, který poprvé v historii vybojoval titul mistrů světa v této věkové kategorii.O skvělé partě mistrů světa ze Švédska se napsalo hodně, sám brankář řadí triumf mezi svoje nejsilnější hokejové zážitky.

Po mistrovství dělal ve Varech dvojku Petru Fraňkovi, na svoji velkou příležitost ale stále čekal. Byl draftován Atlantou Trashers, vábení Ameriky ale odolal a zůstal ještě sezónu v západočeských lázních. Šmída si však vyhlédli skauti Hämeenlinny a po sezóně zamířil překvapivě do Finska.

Nic nenasvědčovalo tomu, že by se finská štace mohla nějak zkomplikovat. Šmídovi i jeho přítelkyni se ve Finsku líbilo, rozuměli si s  dalšími Čechy v Hämeenlinně, se spoluhráči Tomášem Kucharčíkem a Vladimírem Vůjtkem. I po hokejové stránce probíhalo vše hladce, Šmíd měl pozici jasné brankářské jedničky a týmu s velkými ambicemi se dařilo. Pak si však při jednom z domácích utkání poranil koleno. Původní diagnóza zněla, že se jedná pouze o natažené vazy, realita však byla mnohem horší - dva přetrhané vazy a naprasklý  meniskus. Šance, že Šmíd dohraje sezónu byla minimální.

Koleno se časem uzdravilo, nastal však další problém. Hämeenlinně se zranil klíčový útočník a vedení angažovalo Kanaďana. Pravidla finské ligy však dovolují do hry nasadit jen pět cizinců a právě Zdeněk byl tím šestým. A tak agent sehnal Šmídovi angažmá ve švédské Lulee,v klubu nedaleko polárního kruhu, který měl údajně o něj zájem jako o brankářskou jedničku. A tak nastalo stěhování do Švédska. Realita v Lulee byla ale trochu jiná, něž bylo Šmídovi jeho agentem řečeno. Naše budoucí hvězdička nastupovala často jen v pozici gólmana číslo dvě a zápasy trávil na střídačce. Sezónu však v Lulee dohrál, vyměnil agenta, který mu hledal angažmá pro příští sezónu. Zájem projevilo několik klubů, nakonec však vyhrál Liberec a Šmíd se vrací minimálně na rok do Čech, kde doufá, že se mu bude vyhýbat smůla, která ho na cestě Skandinávií provázela.

 

 

České hokejové karty
00-01 OFS č.161
00-01 DS č.122
00-01 DS - Goalies (inzert) G11
99-00 DS č.16
99-00 OFS č.532
 

 

 

15.9.2002 - Petr Šašek

 Zpět do magazínu


Copyright © 2001 Velecký Lukáš, Hauerland Lubomír
Jakékoliv dotazy, připomínky či návrhy posílejte na adresu: info@hockeycards.cz